MŮJ PŘÍBĚH


Můj profesní a osobní život

Narodil jsem se před 44 lety ve východních Čechách v Rychnově nad Kněžnou. Vzdělání mám vysokoškolské, vystudoval jsem Slezskou univerzitu v Opavě, doktorát jsem získal na Masarykově univerzitě v Brně. Po studiu jsem necelých 10 let, do roku 2010, pracoval v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek jako historik a etnograf, poslední tři roky jako vedoucí Společenskovědního oddělení tamtéž.

Jsem autorem publikací Řezbáři a betlemáři a Řezbáři, dokumentárních filmů Řezbáři, Řezbáři bez hranic, Partyzánský odboj v Beskydech a tvůrcem několika expozic a výstav. Jsem ženatý, manželka Kristýna učí na novojičínském gymnáziu. Máme sedmiletého syna Denise. Mým největším koníčkem je právě malý Denisek, dále historie - zejména 2. světové války, etnografie; sport - fotbal, snowboard, hokej, plavání, posilování; rád chodím do kina a do divadla; miluji cestování a výlety do přírody. Rád se také setkávám s lidmi.Moje angažmá v politice a osm let ve vedení Nového Jičína

Fungujici prumyslova zona s infrastrukturou v pozadi vyrobni hala spolecnosti Hanon - Nový Jičín
Fungujici prumyslova zona s infrastrukturou v pozadi vyrobni hala spolecnosti Hanon - Nový Jičín

Ke vstupu do politiky jsem se rozhodl zhruba před 15 lety. Prvním impulsem byla rodinná tradice. Pocházím z obyčejné rodiny. Znám každodenní problémy lidí. Nelíbila se mi celostátní situace v sociální oblasti, zdravotnictví, velmi nízké mzdy. A druhým impulsem byla manželka. Kritizoval jsem směřování Nového Jičína, kdy jsem u bývalého vedení neviděl žádné vize. Říkala mi, že jedinou cestou, jak něco změnit, je se aktivně účastnit. A jednoznačnou volbou pro mě byla ČSSD.

V novojičínské ČSSD jsme sestavili dobrý tým, který chtěl pracovat a uspět. To se povedlo již v komunálních volbách v roce 2010 a já jsem se stal 1. místostarostou Města Nový Jičín. A o rok později starostou města. V roce 2014 jsme drtivě zvítězili v dalších komunálních volbách a já jsem pokračoval na postu starosty. Myslím, že se nám dařilo, čehož důkazem jsou i vyhrané předloňské komunální volby se ziskem více než 20% hlasů. Při celorepublikové situaci ČSSD to byl trochu zázrak. A potěšilo mě i to, že jsem získal nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Bohužel osobní ambice některých politiků z dalších stran, se kterými jsme chtěli po volbách spolupracovat, převážily nad dohodami a ocitli jsme se v opozici.Můj vztah k Novému Jičínu a našemu kraji

Opravená budova ZŠ Tyršova - Nový Jičín
Opravená budova ZŠ Tyršova - Nový Jičín

I když nejsem rodák, mám Nový Jičín rád. Je to starobylé město s úžasným historickým dědictvím, historie na vás dýchne na každém kroku. Mezi jeho silné stránky patří zaměstnanost - daří se zde tradičním zaměstnavatelům a funguje průmyslová zóna, a proto je zde nejnižší nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji, je zde krásná příroda a čisté ovzduší, dále máme dostupnou sociální síť, kvalitní školství a dostatek sportovního vyžití. Nový Jičín je dobré místo pro život. Mezi má oblíbená místa patří Masarykovo náměstí, mimochodem nejkrásnější náměstí roku 2015. Kvalitně relaxovat se dá na Skalkách - v Lesoparku či u Zvěrokruhu a také na kopci Svinec. Bylo mi ctí, několik let pracovat pro toto krásné město. A jsem pyšný na to, co jsme zde dokázali.

V ČSSD jsem byl v časech dobrých i zlých. V časech dobrých jsem byl nejen starostou, ale i krajským zastupitelem a radním. Kdy jsem měl v gesci sociální oblast a kulturu. A Moravskoslezskému kraji se v té době dařilo. Byl nejlépe hospodařícím krajem; sváděl úspěšný boj s nezaměstnaností - rozvíjely se průmyslové zóny v Mošnově, Nošovicích, Kopřivnici, Novém Jičíně aj.; stavěly se a rekonstruovaly domovy pro seniory, školská zařízení, nemocnice; došlo k oddlužení krajských nemocnic a nerušila se jejich oddělení; fungovalo letiště v Mošnově atd.

Mám k tomuto kraji vřelý vztah a přímo nesnáším názory, které slýchávám v Praze - o nedýchatelném vzduchu, obrovské nezaměstnanosti či nedostatečném turismu. Nic z toho není pravda. Za 30 let udělal tento kraj obrovský pokrok. A jsou k tomu exaktní čísla. Ovzduší je čistší 100x; nezaměstnanost činí celkově 5%, v některých okresech pouze 3%; a úžasné turistické cíle najdete v každém okrese našeho kraje. Dokonce v návštěvnosti v rámci celé republiky je ZOO Ostrava na 8. a Dolní oblast Vítkovice na 4. místě. DOV je mojí srdcovkou a aktivně se zasazuji o revitalizaci areálu této národní kulturní památky.Moje vize budoucnosti

Oblast Dolní Vítkovice Ostrava
Oblast Dolní Vítkovice Ostrava

Profesně jsem se po osmi letech strávených ve vedení Města Nový Jičín vrátil na své původní zaměstnání, pracuji jako náměstek ředitele Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Od politiky jsem si dva roky odpočinul a nabral jsem nový elán. Nyní nás čekají krajské volby. A uspět v nich je můj cíl a je to i úkol pro moravskoslezskou ČSSD. Vrátit se do vedení Moravskoslezského kraje, kterému ČSSD mnoho let udávala směr. Cesta k návratu ale nebude jednoduchá. Opětovné získání důvěry voličů nenastane mávnutím kouzelného proutku.

Doufám však, že právě tyto krajské volby budou tím odrazovým můstkem. Jsem přesvědčen, že jsme okolo bývalého dlouholetého úspěšného primátora Ostravy Petra Kajnara sestavili tým, který dokáže díky svému odhodlání, odbornosti i životním zkušenostem aktivně pracovat pro zkvalitnění života občanů tohoto krásného kraje. A věřím, že nám občané začátkem října dají příležitost tuto vizi uskutečnit.